AnaSayfa

Bu yıl, 2009 yılında okulumuz 125.kuruluş yıldönümünü kutluyor.Okul, Selanikli Matematik öğretmeni Nadir Bey tarafından 1884 yılında bir özel okul olarak kuruldu. Bu okulun adı dilbilgisinde ilerleme ve gelişime örnek (Numune-i Terakki) anlamını taşımaktaydı ve Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminde modern eğitimin temel ilkelerini esas almaktaydı.Burada okulun değişimlerle dolu tüm geçmişini anlatmaktan kaçınarak 125.kuruluş yıldönümü nedeniyle yayınlanan ve zahmetli bir çalışma sonucu meydana getirilmiş zengin içerikli kitaba dikkat çekmek istiyorum.(Kitap Eğitim Vakfı İELEV tarafından yayınlanmıştır.) Kitaba direkt olarak (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.) adresinden ulaşılabilinir.

İstanbul Lisesi, Eylül 2007 den bu yana mint-ec ağına tam üyeliğe aday olmuştur. Bu başarının devamı için henüz çok iyi olmadığımız alanlarda da ilerleme kaydetmek adına çalışmalar başlatılmıştır. Türkiye’de ki okul sistemine göre, iyi üniversite ve liselere girmek ancak Türkiye çapında yapılan ortak sınavla mümkündür, bu yüzden şirketler ve üniversitelerle bu konuda işbirliği henüz mümkün değildir, “en çalışkan öğrenciler ve başarılı mühendisler zaten bize gelecekler “ anlayışı ile hareket etmektedirler.

2008 yılı sonuna doğru Türkiye’de önemli ve büyük bir Tır ve Otobüs şirketi olan Mercedes-Benz ile İstanbul Lisesi arasında iş birliği sözleşmesi kararlaştırılmıştır.  Mercedes-Benz, geziler, özel organizasyonlar ve mint-kampları için eğitim ve öğrenim laboratuarları ile diğer olanakları sunabilecektir. Konusunda uzman ilgili mühendislerin kontrol ve denetimi altında teknik açıdan kabiliyeti olan kız ve erkek öğrenciler araştırmalar ve keşifler yapabilecektir. Bunlara bağlı olarak Mercedes-Benz okula mint-alanı kapsamında özel amaçlar için 5000 €  finans desteğinde bulunmuştur.

İstanbul Lisesi Vizyonu

Türkiye ve Alman yurtdışı okulları arasında en iyilerden biri olan okulumuz, aynı zamanda komplike bir yapı içerisindedir. 50 yıldan bu yana Alman – Türk işbirliği ile hizmet vermektedir. Bu süreç içerisinde İstanbul Lisesi sayısız başarılar elde etmiştir. Bu işbirliğini kurmak ve geliştirmek her zaman kolay olmamıştır. Gelecekte ışık tutacak anlamlı bir kılavuz olan İstanbul Lisesi Vizyonu, 2008 Mayıs ayında okulumuzun bütün birimleri ve öğretmenlerin rızası ile oluşturularak kabul edilmiştir.

Veli ve öğrenci birlikleri ile öğretmenler ve okul idaresi tarafından onaylanan Vizyon–planı, önümüzdeki yılarda her zaman temel doküman olarak kullanılacaktır. Vizyonun kabulü ile dört yıla yakın bir süre üzerinde çalışılan bir süreç de sona ermiş, bu süreçte yapılan çalışmalarda birçok öğrenci, veli ve öğretmen emek ve üstün gayret göstermişlerdir. Burada özellikle 2005, 2006 ve 2007 yıllarındaki öğrenci birlikleri (ILÖB) ile uzun yıllar Okul Aile Birliği Başkanı olarak emeği geçen Bayan Nesibe Aslan akla gelmektedir. Ayrıca sayısız Türk ve Alman öğretmenlerin emeklerini temsilen burada sadece okul geliştirme grubu çalışmalarını yöneten Bay Klaus Becker ve Bayan Semra Karadeniz’i yazacak olursak eminiz kimse buna itiraz etmez. Onların dinlemede ve iletmede sabırlı ve özverili çalışmaları olmasaydı şimdi bu başarıyı kutlayamazdık.

Bu Vizyon gelecekteki Vizyonlarımıza öncülük edecektir. Bize ve bizden sonra göreve geleceklere ve okul için sorumluluk taşıyanlara standartlar ve hedefler koymaktadır. Bu standartlar ve hedeflerle zorunlu olarak değerlendirmeler yapılacaktır. Denilebilir ki: işimiz asıl şimdi başlıyor. Bu şekilde ilk adımlarını attığımız Vizyonumuz ile gelecekte İstanbul Lisesinin başarılarının birbirini takip etmesini dilerim.

 

İstanbul Lisesi, ülke genelinde yapılan merkezi sınavda yaklaşık 900.000 öğrenci arasında en yüksek puanları almış olan ilk 1500 kişiden oluşan en başarılı öğrencilerin içinden seçilenlerin girebildiği bir okuldur.

Almanca dili öğrencilerimiz için zorunlu 1.yabancıdil olup Matematik, Biyoloji, Kimya, İnformatik ve Fizik derslerinin de eğitim dilidir. İngilizce dersi de okulumuzda ağırlıklı olarak Alman öğretmenler tarafından öğretilmektedir. Böylelikle İstanbul Lisesi 5 yıllık eğitim sonunda yalnızca Türk Lise Diploması değil aynı zamanda Alman ve uluslararası üniversitelerde eğitim görmeye imkan sağlayan Abitur Diploması almaya da hak kazandırır. Okulumuzun çok sayıdaki mezunu ülkelerimiz arasında canlı köprüler olarak bilim, ekonomi, politika ve toplumsal alanlarda sorumluluk taşımaktadırlar.

Bizlere görüşlerinizi yazmanızdan memnunluk duyacağız. Bu görüşlerinizi Almanca yazabileceğiniz gibi Türkçe (ya da İngilizce) olarak da yazabilirsiniz. Okulumuzun vizyonu, 2008 yılında kararlaştırıldığı üzere, şunu vurgulamaktadır : Okulumuz, öğrencilerimizin Alman ve Türk kültürünü tanımaları ve uluslararası kültürel karşılaşmalara hasasiyet göstermeleri konusunda önem vermektedir.

dr._schult_veraendert

Dr. Volker Schult

(Almanca Bölümü müdürü)

 

Additional information